O jakich dodatkowych kosztach musisz pamiętać, gdy kupujesz mieszkanie?

O jakich dodatkowych kosztach musisz pamiętać, gdy kupujesz mieszkanie?

Kupując własne mieszkanie musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Oczywiście inne wydatki dotyczą mieszkań z drugiego obiegu, a inne tych z rynku pierwotnego. O czym trzeba pamiętać? Jakie dodatkowe koszty należy uwzględnić w budżecie na zakup lokalu?

Podatek PCC

Podatek od czynności cywilno-prawnych to 2% od wartości transakcji. Nowe mieszkania nad Odrą nie są nim obłożone. Podatek ten płaci się jedynie od lokali, które pochodzą z rynku wtórnego. Warto o nim pamiętać, bo opłatę należy uiścić. Może się wydawać, że nie jest on wysoki, ale 2% ze 100 000 złotych to aż 2 tysiące. Jeśli mieszkanie będzie kosztowało pół miliona, to musimy mieć dodatkowe 10 000 złotych dla fiskusa.

Opłata u notariusza

Każdą nieruchomość, w tym też popularne apartamenty nad Odrą we Wrocławiu (https://lokum-deweloper.pl/oferta/lokum-porto/) należy przepisać na nowego właściciela poprzez odpowiedni akt notarialny. Oczywiście jest on odpłatny. Notariusz pobiera ustaloną we właściwym rozporządzeniu stawkę oraz określony procent od kwoty transakcji. Oprócz tego pobiera też opłaty za dodatkowe kopie aktu notarialnego.

Opłaty sądowe

Nowe osiedle nad Odrą we Wrocławiu, tak jak każda inna nieruchomość w Polsce ma swoją księgę wieczystą. Nowy właściciel musi, więc zgłosić się do sądu po to, by został w niej dokonany odpowiedni zapis. Dzięki temu własność nieruchomości nabierze pełnej mocy prawnej. W niektórych przypadkach należy też wnieść opłatę za założenie księgi wieczystej.

Author Image
Adrian Kondracki